نامه ایران به دبیر کل سازمان ملل در اعتراض به اظهارات تیلرسون

نامه ایران به دبیر کل سازمان ملل در اعتراض به اظهارات تیلرسون

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه ای به دبیر کل این سازمان، اظهارات وزیر خارجه آمریکا را مبنی بر تلاش برای هموار کردن راه انتقال قدرت در ایران، گواه روشنی از مداخله جویی واشنگتن دانست و خواستار محکومیت این برخورد از سوی همه کشور های جهان شد.


غلامعلی خوشرو نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه‌اش خطاب به آنتونیو گوترش دبیر کل این سازمان با اشاره به اظهارات تیلرسون در روز 24 خرداد ماه، نوشت: آقای رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در سخنان خود در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور در تاریخ 24 خرداد 1396 چنین گفته است: «سیاست ایالات متحده در قبال ایران تلاش در جهت حمایت از عناصری در داخل ایران است که باعث انتقال مسالمت آمیز قدرت در آن کشور گردد. آن عناصر همانطور که به یقین می دانیم آنجا هستند.»


خوشرو این سخنان وزیر امور خارجه ترامپ را مبین طرحی مداخله جویانه و گستاخانه خواند که با تمامی هنجارها و اصول حقوق بین الملل و نیز متن و روح منشور ملل متحد مغایرت دارد و رفتاری غیرقابل قبول در روابط بین الملل به شمار می رود.


نماینده کشورمان در ادامه تصریح کرده است که این اظهارات همچنین نقض صریح قرارداد الجزایر 1981 و دیگر تعهدات معاهداتی ایالات متحده آمریکاست که ایالات متحده آمریکا را متعهد به سیاست عدم مداخله مستقیم یا غیرمستقیم، سیاسی یا نظامی، در امور داخلی ایران دانسته و در آن تاکید شده است که آمریکا در آینده نیز باید چنین تعهداتی را دنبال کند و به آن پایبند بماند.


خوشرو اضافه کرده است: جالب آنکه این اظهارات آقای تیلرسون با انتشار اسنادی همزمان شده که اخیرا از طبقه بندی های محرمانه بیرون آمده و توطئه‌های نهادهای آمریکایی برای سرنگونی دکتر محمد مصدق، نخست وزیر برگزیده مردم ایران، در 28 مرداد 1332را بیش از پیش روشن می کند.


به گفته نماینده کشورمان، کودتای مورد حمایت سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) مسیر ایران به سوی استقلال، دموکراسی و توسعه را به صورت ناگهانی مسدود و دوران استبدادی طولانی 25 ساله را بر ایران تحمیل کرد که زخم های عمیق آن هنوز بر جامعه ایرانی و وجدان جمعی ایرانیان باقی است.


وی در این نامه ادامه داده است: این سخنان درست چند هفته پس از انتخابات پرشور ریاست جمهوری و شورا های شهر در ایران که بیش از 71 درصد مردم ایران در آن شرکت کردند گفته شده و این در حالیست که مردم ایران بارها اثبات کرده اند تنها خود برای سرنوشت‌ خود تصمیم می گیرند و از این رو تلاش های آمریکا برای مداخله جویی در امورداخلی ایران محکوم به شکست است که مردم ایران از زمان انقلاب اسلامی آموخته اند چگونه نیرومند و مستقل باقی بمانند.
انتهای پیام/