وزارت ارشاد نیمی از بودجه جشنواره موسیقی نواحی را تامین می‌کند

وزارت ارشاد نیمی از بودجه جشنواره موسیقی نواحی را تامین می‌کند

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نشست رسانه‌ای دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس جشنواره، محمدرضا علیزاده مدیر‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، احمد صدری دبیر علمی جشنواره و اصحاب رسانه همراه با رونمايی از پوستر جشنواره، دوشنبه 29 خردادماه سال جاری در تالار وحدت برگزار شد.


در ابتدای نشست، فرزاد طالبی، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس جشنواره گفت: جشنواره نیازمند حمایت است. موسیقی از لحاظ شکلی و محتوایی قطعا جزئی از اجزای هویت ملی است. موسیقی نواحی، گونه ای از موسیقی ایرانی است که قابلیت عرضه در عرصه بین الملل را دارد. یعنی ساکنین کشورهای دیگر به راحتی با آن، ارتباط برقرار می‌کنند. ما شرکت کنندگانی هم از خارج داریم که در بخش ایران فرهنگی قرار می گیرند؛ ولی این مسئله به معنای بین المللی شدن این جشنواره نیست. جشنواره سال گذشته بسیار عالی و موفق اجرا شد و ما امسال هم امیدوارم به همین شیوه عمل شود.


یکی از آیتم های حمایتی ما، جشنواره ملی موسیقی نواحی است، ولی ما به غیر از آن، مکتب‌خانه‌هایی هم داریم که سال گذشته یکی از آن ها افتتاح شد و امسال امیدوار هستیم که در سه استان دیگر هم افتتاح شود. عمده کار آن، آموزش و انتقال سینه به سینه موسیقی نواحی است.


وی افزود: ما با حمایت دفتر موسیقی، آلبوم هایی را که حائز شرایط قابل قبول باشد، مورد حمایت قرار می دهیم که این آلبوم ها باید از سوی اداره کل استان تایید شوند و به ما ارائه شود تا ما از آن ها حمایت کنیم. ما امسال به طور همزمان با جشنواره کرمان، سه برنامه هفته فیلم در خصوص موسیقی نواحی خواهیم داشت که در استان های گیلان، آذربایجان شرقی و لرستان اجرا خواهد شد.


طالبی در خصوص بودجه جشنواره اظهار داشت: بودجه جشنواره ۵۰۰ میلیون تومان است که طبق توافق نامه ۳ ساله ای که بین استاندار کرمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسته شد، ۲۵۰ میلیون تومان را کرمان تامین می کند و ۲۵۰ میلیون تومان هم دفتر موسیقی باید بدهد.


فرزاد طالبی در پایان در خصوص انتخاب کرمان به عنوان محل برگزاری جشنواره موسیقی نواحی گفت: ما طبق توافق نامه سه ساله ای که بسته ایم، باید سه دوره از جشنواره را در کرمان برگزار کنیم و امسال، دومین دوره است و ما یک دوره دیگر هم مهمان استان کرمان خواهیم بود ولی اگر بدانیم که استان کرمان، ظرفیت میزبانی این جشنواره را ندارد؛ به شهر دیگر برای برگزاری مراسم می رویم.
ادامه دارد/